close menu icon
O projekcie FilmNet

FilmNet – South Baltic Film and Culture Network to projekt realizowany w ramach programu Interreg Południowy Bałtyk 2014- 2020

Projekt łączy instytucje i organizacje kultury na polu edukacji filmowo-kinowej, budowania kultury filmu czy współpracy międzynarodowej w tym zakresie. W projekt zaangażowane są niezależne kina, centra kultury, organizacje, instytucje filmowe i stowarzyszenia zajmujące się m.in. organizacją festiwali filmowych, edukacją filmową i promowaniem kultury filmowej. Głównym założeniem projektu jest więc dzielenie się wiedzą i doświadczeniem oraz promowanie dobrych praktyk, pomysłów i nowatorskich rozwiązań.

 W ramach projektu zorganizowaliśmy:

- 5 międzynarodowych konferencji (średnio co pół roku);

- 5 seminariów tematycznych (przy okazji konferencji), na tematy związane ze sztuką filmową np. budowanie widowni filmowej etc.;

- 5 dwudniowych study visit w każdym regionie (ciekawe filmowe miejsca, festiwale filmowe, szkoły filmowe etc.);

- 4 job shadowing (tzw. naśladowanie pracy) gdzie personel projektowy obserwował jak przebiega praca u partnerów szwedzkich, niemieckich etc.);

- Film Club Lab (Polska i Litwa) – próba wdrożenia w naszych warunkach mini klubów filmowych dla dzieci w wieku szkolnym (za przykładem szwedzkim), które zajmują się tworzeniem krótkich form filmowych, analizowaniem i dyskutowaniem o filmach.

- Baltic Film Tour – pokaz zestawu narodowych (z każdego kraju) filmów krótkich dla szerokiej publiczności. Pokazy wzbogacone o dyskusje na temat podobieństw i różnic między krajami z udziałem ekspertów. Po zakończonych w każdym kraju projekcjach i zebraniu opinii widzów powstał raport na temat wspólnej bałtyckiej tożsamości.

Partnerzy projektowi:

CENTRUM SPOTKAŃ EUROPEJSKICH „ŚWIATOWID” W ELBLĄGU – lider projektu

instytucja kultury z ponad 50. letnim doświadczeniem w realizacji przedsięwzięć o charakterze regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. W CSE niemalże od początku jego działalności funkcjonuje Kino Światowid z dwoma nowoczesnymi salami kinowymi (w planach trzecia sala), które oprócz regularnej działalności filmowej zajmuje się edukacją filmową dla wszystkich grup odbiorców.

adres: www.swiatowid.elblag.pl

FILMREGION SYDOST /Szwecja

jedno z 19. regionalnych centrum badań nad filmem ufundowanych przez Szwedzki Instytut Sztuki. FilmRegion Sydost wspiera młodych twórców filmowych w realizacji ich pomysłów a także pomaga lokalnym kinom, szkołom i inne instytucjom w regionie prowadzić edukację filmową i medialną.

adres: www.filmregionsydost.se

INSTYTUT NOWYCH MEDIÓW /Niemcy

regionalne centrum edukacji medialnej, które koordynuje specjalne programy dla szkół. Realizując liczne warsztaty i kursy Instytut skupia się wokół studentów (głównie poniżej 26. roku życia) kształcąc ich zdolności w zakresie nowych mediów i zachęcając do tworzenia własnych dzieł audiowizualnych. Instytut jest głównym organizatorem festiwalu filmowego FISH.

adres: www.ifnm.de

STOWARZYSZENIE GMIN RP EUROREGION BAŁTYK /Polska

organizacją, która została powołana w celu wspierania współpracy zagranicznej lokalnych samorządów, w tym współpracy transgranicznej. Stowarzyszenie tworzy 38 gmin członkowskich z województwa warmińsko-mazurskiego oraz pomorskiego.

adres: www.eurobalt.org.pl

CENTRUM TURYSTYCZNO – BIZNESOWE W RIETAVAS /Litwa

celem organizacji jest pomoc podmiotom gospodarczym w wejściu i utrzymaniu się na regionalnym rynku. Profesjonalna kadra centrum prowadzi konsultacje i szkolenia, realizuje projekty i wydarzenia branżowe, dzieli się wiedzą i doświadczeniem.

adres: www.rietavovic.lt


NADBAŁTYCKIE CENTRUM KULTURY W GDAŃSKU /Polska 

samorządowa instytucja kultury założona w 1992 w Gdańsku, której celem jest promowanie kultury Pomorza w kraju i za granicą oraz prezentowaniu w województwie i kraju zagranicznego dorobku kulturalnego, zwłaszcza krajów bałtyckich.

adres: www.nck.org.pl/pl

Partner stowarzyszony: Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni / Gdyńskie Centrum Filmowe

organizator i realizator Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (FPFF). W ramach działalności Fundacji prowadzone są zajęcia edukacyjne z zakresu wiedzy o filmie i innych dziedzin sztuki oraz technik filmowych. 

Gdyńskie Centrum Filmowe to trzysalowe Kino Studyjne, Gdyńska Szkoła Filmowa, galeria sztuki i sklep z płytami winylowymi. Centrum organizuje liczne festiwale, wydarzenia i warsztaty filmowe.

adres: www.gcf.org.pl

The content of this website is the sole responsibility of the author and can in no way be taken to reflect the views of the European Union, the Managing Authority or the Joint Secretariat of the South Baltic Cross-border Cooperation Programme 2014-2020. The project FilmNet-South Baltic Film and Culture Network is partly financed from the Interreg South Baltic Programme 2014-2020 through the European Regional Developmnet Fund.